• Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy

• Uczniowie klas I-III ZPO w Drogini wraz z przedszkolakami zostali przeszkoleni z zakresu pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia oraz zastosowania automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

Zajęcia  odbyły się 24 listopada w Zespole Placówek Oświatowych w Drogini, a współprowadziły je wolontariuszki Szkoły Młodych Ratowników (SMR)- Joanna Wyrostek i Roksana Gorączko. Wraz z opiekunem i jednocześnie certyfikowanym instruktorem Europejskiej Rady Resuscytacji, Katarzyną Szoch- Jędrys, wolontariusze powiatowej grupy SMR (Szkoły Młodych Ratowników) przeszkolili naszych uczniów z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczniowie pod czujnym okiem wolontariuszy w towarzystwie instruktora Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji zdobywali wiedzę na temat prawidłowego udzielenia pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Zajęcia są dla nich okazją, by dowiedzieć się, jak prawidłowo wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową. Cykl szkoleniowy obejmuje również zdobycie wiedzy dotyczącej funkcjonowania i stosowania automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Wszystkie wymienione merytoryczne zagadnienia prowadzone są w oparciu o najnowsze Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji, ogłoszone w Polsce przez Polską Radę Resuscytacji w grudniu 2015 roku.Nie brakło również czasu na trafne pytania osób biorących udział w szkoleniu, które mialo jeszcze bardziej rozbudzać zainteresowanie tą tematyką. Po przeprowadzonym szkoleniu można stwierdzić, że uczniowie są zainteresowani tematyką pierwszej pomocy i chętnie wzbogacają swoją wiedzę o nowe wiadomości.

Szkolenie zostało sfinansowane w całości z budżetu Powiatu Myślenickiego

Nadrzędnym założeniem edukacyjnego projektu z zakresu pierwszej pomocy pn.: „Szkoła Młodych Ratowników” realizowanego przez Powiat Myślenicki, oprócz przeszkolenia młodych ludzi - dzieci i młodzieży - z zakresu pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, jest propagowanie idei ratowania życia. Centralą kierującą działaniami grupy wolontariuszy jest Starostwo Powiatowe w Myślenicach a systematyczne spotkania SMR, dzięki przychylności Dyrekcji, odbywają się w SP nr 2 w Myślenicach (dawnym Gimnazjum Nr 1 w Myślenicach oraz w SP nr 2 w Dobczycach (dawnym Gimnazjum w Dobczycach).