• Nasza miejscowość

• Położenie miejscowości, jej nazwa, sąsiedzi

Droginia to miejscowość położona w dolinie rzeki Raby. Znaczna część jej terenów została objęta zalewem dobczyckim uruchomionym w latach 1985-87. Nastąpiły wtedy duże zmiany w zabudowie i ukształtowaniu terenu. Charakterystycznym elementem ukształtowania terenu w okolicy jest zbiornik wodny będący jednocześnie bezpośrednią przyczyną zmian w obrębie terytorialnym Drogini w ostatnich latach. Na pompowni można obejrzeć pracę urządzeń do regulacji stanu wody
          w zbiorniku.
          Miejscowości sąsiadujące z Droginią to: Osieczany, Łęki, Borzęta i Kornatka. Najstarsze ślady zapisów o istnieniu Drogini ( na dzwonach kościoła ) wskazują na rok 1031. Najstarsze obiekty zabytkowe istniały w Drogini aż do roku 1985, kiedy to uległy rozbiórce z powodu budowanego zbiornika. Uwieczniono je na zdjęciach i rycinach, które do dzisiaj przetrwały w naszej szkole. Galeria obrazów na korytarzu przedstawia takie budynki, jak: Dworek Bzowskich (ostatnich właścicieli majątku ziemskiego), budynek kościoła parafialnego, strażnicę i budynek Szkoły Podstawowej. Miejscem historycznym, które przetrwało do dzisiaj jest cmentarz wojenny z I wojny światowej.