„Poznaj Polskę” 27-28 października 2021 roku – wycieczka w Bieszczady
27-go października długo oczekiwana wycieczka w ramach ministerialnego programu ‘ "Poznaj Polskę” rozpoczęła się dla uczniów z klas IV-VI.
Już dawno uczniowie Szkoły Podstawowej w Drogini nie czekali na wycieczkę z takim zniecierpliwieniem dlatego lista uczestników była wypełniona już kilkanaście dni przed terminem.
Dzień Pierwszy
Wyjechaliśmy z Drogini o 6.00 rano, nieco jeszcze zaspani ,ale pełni dobrego humoru i chęci na zgłębianie wiedzy o Polsce. Pierwszym punktem wycieczki była Bóbrka, niewielka miejscowość, o której nasi uczniowie wcześniej nie słyszeli i nie spodziewali się tak miłego przyjęcia przez pracowników Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza. Muzeum znajduje się na terenie najstarszej na świecie, nadal działającej kopalni ropy naftowej, pośrodku której stoi kamienny obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza w 1872 r. na pamiątkę założenia kopalni.
W Muzeum zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”, są to pierwsze kopanki, z których ropę pozyskiwano poprzez kopanie łopatami.
Uczniowie byli zafascynowani budynkiem administracyjnym kopalni to tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku, w którym zorganizowano ekspozycję apteczną. Prezentowane hologramy poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni spowodowały, że dzieci były coraz bardziej zaciekawione postacią Ignacego Łukasiewicza. W budynku zgromadzono także bogatą kolekcję lamp naftowych.
Kolejnym punktem była miejscowość Solina i największa w Polsce zapora wodna utworzona na rzekach San i Solinka. Wnętrze tamy to elektrownia wodna, natomiast na koronie zapory znajduje się najbardziej zatłoczony deptak w Bieszczadach, którym i my postanowiliśmy się przespacerować. Dużą atrakcją Soliny był godzinny rejs statkiem, niektórzy śmiałkowie mogli nawet pod okiem kapitana przejąć ster statku.
Dzień Drugi
Kolejny dzień również zapowiadał się bardzo ciekawie, podziwiając uroki jesiennych połonin pojechaliśmy do Komańczy. To ty był internowany ks. kard. Stefan Wyszyński.
To tu powstały najważniejsze dokumenty dla narodu polskiego: Śluby Jasnogórskie oraz Wielka Nowenna przed Tysiącleciem Chrztu Polski. Powitani przez siostry zakonne dzieci obejrzały klasztor oraz kaplicę, a zaciekawione postacią naszego błogosławionego zadawały coraz więcej pytań, chcąc poznać szczegóły tego uwięzienia.
Pobyt w województwie podkarpackim dobiegał końca, ostatnim punktem było Muzeum bombki choinkowej w Nowej Dębie. Klimat świąteczny przyprawił wszystkich uczestników o dobry humor. Będąc w tak niepowtarzalnym miejscu na świecie, można było poczuć wyjątkową świąteczną atmosferę. Po poznaniu od podstaw procesu powstawania bombek , dzieci zabrały się do ich dekorowania.
Wycieczka w Bieszczady była bardzo udana, mimo wielu godzin spędzonych w autokarze wszyscy zgodnie orzekli, że było warto. W myśl słów Stefana Żeromskiego „ Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony” uczniowie już następnego dnia pytali, kiedy będą mieli możliwość znowu pojechać i poznawać Polskę.
Dziękujemy nauczycielom biorącym udział w wycieczce: Pani Ewie Jaśkowiec, Pani Magdalenie Szczepańskiej, Pani Jolancie Cienkosz, za całodobową opiekę i wyrozumiałość, Pani Katarzynie Kęcka za pomoc i uśmiech. Szczególne dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Myślenice, Panu Jarosławowi Szlachetce za wsparcie naszego projektu i umożliwienie naszym podopiecznym zgłębianie wiedzy również poza murami szkoły.
Irena Stefan