Pamięć o Tobie w nas żywa… - nasz patron
- Patron Zespołu Placówek Oświatowych w Drogini Pułk. Jan Dunin – Brzeziński
Dwór Brzezińskich w Osieczanach
Kim był Jan Dunin –Brzeziński?
Urodził się w Łazanach k. Wieliczki dnia 30.XII.1883 r. i tam spędził dzieciństwo. Potem przeniósł się do Osieczan, gdzie jego matka w spadku po bracie odziedziczyła dworek i 50 –hektarowe gospodarstwo. Tu też założył własną rodzinę i z nią mieszkał.
Studia rolnicze odbył w Hoenhein w Niemczech. Biegle władał językiem francuskim i niemieckim.
W 1912 r. ożenił się z Marią Rostworowską.
W 1916 r. dotychczasowy dywizjon kawalerii, którym dowodził rotmistrz Jan Dunin- Brzeziński przekształcono w 2. pułk ułanów i podporządkowano Pierwszej Brygadzie Legionów Polskich.
W lutym 1918 r. po kryzysie przysięgowym w legionach pułkownik Jan Dunin- Brzeziński wraz z innymi polskimi oficerami zostaje internowany na Węgrzech w miejscowości Szechlencze.
W 1932 r. za działalność na rzecz odzyskania niepodległości Jan Dunin- Brzeziński otrzymał Krzyż Niepodległości.
Gdy wybuchła II wojna światowa we wrześniu 1939 r., płk Jan Dunin- Brzeziński złożył urząd burmistrza Myślenic i wyruszył do walki z Niemcami. Brał udział w obronie Lwowa. Aresztowany przez Rosjan po ich ataku na Polskę, wraz z innymi oficerami polskimi dostał się do niewoli. Był więźniem w obozach w Kozielsku i Starobielsku. Zginął w 1940 r i nie jest do końca znane miejsce jego pochówku. Ostatnia informacja na jego temat w dokumentacji to, że został przesłany w lutym 1940 roku do obozu w Kozielsku. W tym miejscu ślad w dokumentacji naukowej się urywa.